NÁLEPKY PROTI NÁRAZOM VTÁKOV DO SKLA - Články - Ornitologická poradňa

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

NÁLEPKY PROTI NÁRAZOM VTÁKOV DO SKLA

Publikoval v Praktická pomoc vtákom ·
Kolízie vtáctva so sklenenou bariérou v krajine sú považované za jednu z najčastejších príčin jeho úhynu pri preletoch a migrácii. Ročne ide o milióny jedincov. Či sa jedná o vzácne, alebo bežné druhy si táto smrtiaca prekážka nevyberá. 

Sklo v architektúre

Sklo sa stáva v architektúre veľmi populárnym prvkom, začalo sa využívať aj na autobusových zastávkach, sklenených záhradkách, balkónoch, ale aj v rozsiahlych líniových stavbách, akými sú protihlukové bariéry. Mnohí predajcovia využívajú sklo ako spôsob prezentácie svojich produktov či už ide o autá, alebo torty. Sklo sa už roky umiestňuje aj do terás rôznych kaviarní a reštaurácií, najmä na miestach, ktoré ponúkajú výhľad či splynutie s vonkajšou atmosférou. Na prvý pohľad sa nejedná o nič škodlivé či protizákonné. Protihlukové bariéry dokonca chránia obyvateľov sídiel od hluku a prachu a firmám umožňujú lepšie predávať či poskytovať lepší zážitok spojený so službou.  

Kolízie vtáctva a skla

Pre vtáky je dokonale čisté sklo priehľadné a za rýchleho letu ťažko postrehnuteľné, to sa týka hlavne protihlukových bariér a autobusových zastávok. Vtáky sa snažia preletieť do prostredia, ktoré vidia za sklom bez toho, aby čo i len tušili o existencii tejto prekážky. Druhým prípadom je zrkadlenie, kedy sa v rozsiahlych sklenených plochách odráža okolitá krajina a s ňou aj zeleň, ktorú vtáky využívajú na oddych, zber potravy či dokonca hniezdenie. Tento prípad sa týka najmä predajní so sklenenými vitrínami. Po náraze v plnej rýchlosti dochádza k smrteľným úrazom. V ľahších prípadoch ide „len“ o otras mozgu, vtáky však často končia aj s fraktúrami a smrteľným "finále".  V prípade nálezu takéhoto zraneného vtáka je potrebné kontaktovať jednu zo záchranných staníc. V lepšom prípade len na chvíľu umiestniť do krabice na nerušené miesto. Z otrasu mozgu sa dokáže za krátko spamätať. Ak je však vták naďalej letargický, či evidentne zranený, s pohybovými problémami (napríklad sa točí do jednej strany, má prižmúrené oko a pod.), treba sa obrátiť na spomínané stanice. Vyšlú jedného zo svojich pracovníkov, ktorý si po vtáka príde a zabezpečí mu veterinárnu starostlivosť.  

Nálepky ako prevencia

Problém s kolíziami je na vzostupe, nakoľko je sklenená architektúra stále obľúbenejšia. Navyše, vtáky si na mestské prostredie stále viac zvykajú, tomuto procesu sa hovorí synantropizácia. Pribúdajú tu druhy, ktoré predtým v meste nikdy nežili. Je preto na mieste hovoriť o systémovej prevencii, ktorá vtákom v mestách zabezpečí právo na život a ničím nerušené prelety. Tu však narážame na viacero problémov. Legislatíva neprikazuje nikomu sklo odstrániť či povinne brániť vzniku kolíznych situácií a skla sa len málokto chce vzdať. Navyše, existuje prakticky len jedna účinná preventívna metóda, ako nárazy obmedziť a treba do nej, na vlastné náklady, investovať. Sú to antikolízne nálepky. Vtákom umožnia sklenenú bariéru rýchlo identifikovať a dostanú tak šancu vyhnúť sa jej a zachrániť si život.

Ako zistíme či je naše sklo bezpečné?

Či vtáky narážajú do nášho skla nezistíme len podľa nálezov tiel, tie môžu, kým si to všimneme, odniesť mačky alebo straky. Nápoveďou nám však môžu byť otlačky, ktoré vtáky po náraze na skle zanechávajú. Buď sú to zvyšky peria alebo vtáčieho "púdru", ktorým si vtáky „ošetrujú“ perie proti vlhkosti. Aj tie časom podliehajú degradácii (vietor, dážď a pod.). Ak teda nájdeme čo i len jednu takúto otlačku, je jasné, že naše sklo bezpečné pre vtáky nie je. Frekvenciu nárazov ovplyvňuje viacero skutočností. Ak máme pred sklom zeleň alebo sa sklo nachádza na obľúbenej migračnej trase, problém bude o to závažnejší. Najrizikovejším obdobím sú jarná a jesenná migrácia vtáctva, ale aj hniezdne obdobie, ak okolie našej sklenej plochy poskytuje vtákom dostatok hniezdnych príležitostí.  

Ktoré nálepky sú vlastne najlepšie?

Závisí to od situácie, výborné sú napríklad UV nálepky, ktoré sú priesvitné a nenarúšajú dizajn plochy, ale ich UV efekt sa po zhruba 1,5 roku vytráca a treba ich nahradiť novými. Vhodné sú preto skôr pre domácnosti alebo pre niekoho, kto do tohto opatrenia rád zainvestuje. Trvalejšie riešenie sú klasické čierne nálepky (napríklad siluety vtákov). Ich účinnosť však závisí predovšetkým na hustote olepu. Optimálne medzery sú 10-15 cm, samozrejme, aj menej nálepiek na ploche je lepšie, ako vôbec nič, rozhodne však nestačí len jedna! Jedna nálepka na niekoľkých metroch štvorcových je mimoriadne „odfláknuté“ a neúčinné riešenie problému. Najväčšiu účinnosť majú naopak zvislé pásy a to hlavne v horných partiách sklenenej plochy. Pri sklenených protihlukových bariérach je potrebné zviditeľniť predovšetkým hornú hranu (horný koniec skla). Vtáky sklenenú plochu niekedy na poslednú chvíľu zbadajú a pri pokuse vyhnúť sa sklu zavadia o túto hranu. Tento typ kolízie je častým zdrojom zlomenín krídel. Aby to ale s nálepkami nebolo až také jednoduché, nie všetky typy nálepiek sú vyhovujúce. Vyslovene nevhodné sú siluety akýchkoľvek dravcov. Niektoré druhy vtákov na dravce útočia, ako na svojho potenciálneho predátora, a tak môžu mať úplne opačný efekt. Viac na nalepkyprotinarazom.sk.Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky