KÁČATKÁ NA CESTE - ORNITOLÓG RADÍ

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

KÁČATKÁ NA CESTE

 
Kačica divá rada zahniezdi aj veľmi ďaleko od vody, aby zabezpečila mláďatám čo najvyššie šance na prežitie. Toto ale môže byť v mestskom prostredí celkom problém. Hniezdo je umiestnené spravidla na zemi, veľmi často býva dobre ukryté. Vo vyššej vegetácii ho predátor nenájde. Samica kačice divej, ktorá sedí na znáške je navyše nenápadne (krypticky) sfarbená, aby splývala s prostredím.   
 
Keďže rieky prechádzajú mnohými mestami, kačica zahniezdi nepredvídane aj v troške zelene alebo kvetináči niekde v mestskej záhrade či záhone, na terase alebo dokonca aj na balkóne. Jej sa toto miesto môže javiť ako bezpečné, nakoľko predátory sa ľuďom vyhýbajú. Vzdialenosti medzi hniezdiskom a vodou, ktoré musia mami s káčatkami prekonať, však nemusia byť malé. Bežne sú to desiatky až stovky metrov. Na trase k vode, kde nájdu svoju prirodzenú potravu, môže postretnúť kačaciu rodinku aj veľa nebezpečných prekážok, vrátane ciest.  
 
Kačice sa liahnu už ako operené a vidiace – samostatne fungujúce (nidifúgne) – jedince. Ako rodiča, ktorého nasledujú, si vštepia prvého tvora, ktorý sa pri nich po vyliahnutí nachádza. Samice hniezdo neopúšťajú ani pri vyrušovaní, často sa vie človek priblížiť veľmi blízko (čiže v tomto období nejaký vážnejší problém nehrozí, ani vštepenie niečo iného ako kačice). Kačací rodičia majú na hniezde veľmi pevné nervy. Neopúšťajú ani vyliahnuté mláďatá, ktorých býva nezriedka aj cez desať. Pri pomyselnom napadnutí človekom – alebo predátorom, psom, či mačkou – simulujú zranenie, s rozprestretými krídlami sa snažia odpútať pozornosť od mláďat. Krúžia dookola a snažia sa vás zmiasť.  
 
Čo spraviť v situácii, keď sa vám takéto kačacie hniezdo objaví v záhrade? Niekedy si to všimnete až keď sa mláďatá vyliahnu, vtedy je na mieste viac pohybu aj „pískania“. Ideálne je kontaktovať ŠOP SR, každé hniezdo potrebuje záchranný „plán na mieru“, pričom sa vyhodnotí vzdialenosť aj množstvo potenciálnych prekážok či rizík. Ak už ale nájdete rovno mláďatá, treba konať. V prípadoch, kedy už prechádzajú cesty, treba vyriešiť bezpečnosť situácie okamžite. Najlepšie urobíte, keď budete kontaktovať rovno dopravnú alebo mestskú políciu, ktorá vie miesto zabezpečiť tak, aby kačičky prešli cez cestu bez kolízie. V krajnom prípade vytvorte koridor svojpomocne, upozornite vodičov na prekážku, rozumní ľudia spomalia a počkajú kým kačky prejdú cez cestu. Všetko sa dá, keď sa chce.
 
Ak je prechod k vode mimoriadne nebezpečný, až nemožný (sú tu múry, vysoké ploty, rýchlostná cesta a pod.), je dobré kontaktovať ŠOP SR, aby jej pracovníci zabezpečili prenos mláďat cez prekážku – ideálne tak, aby ich matka stále sledovala. Ak má byť prenos vzdialenejší, je nevyhnutné najskôr chytiť vodiacu dospelú kačicu (bez nej by máďatá museli skončiť v záchrannej stanici). Dá sa chytiť do podberáka, nie je to až také náročné, od mláďat sa veľmi nevzďaľuje. Osvedčila sa pritom metóda odpútavania pozornosti, pri ktorej spolupracujú dvaja ľudia. Matka je v strese a sústredí sa na priamu hrozbu – nadháňača – ten samicu vytlačí smerom k odchytávačovi. Samotné mláďatá sa dajú pochytať už celkom rýchlo, čím sú menšie, tým sú pomalšie (mláďatá potápača veľkého, ktoré tiež v mestách občas uviaznu, sú naopak mimoriadne rýchle). Káčatká sa umiestnia zvlášť do krabice alebo prepravky. Všetci sa potom vypustia naraz priamo na vodu, prípadne začnite mláďatami, aby si ich samica hneď všimla.   
 
Pozor na jamy a podchody, káčatká vedia v mestách v takýchto pasciach uviaznuť. Treba im pomôcť – skúste ich vybrať a poobzerať sa po rodine. Ak sa nenájde, takéto mláďa musí putovať do najbližšej záchrannej stanice.

Radovan Jambor
Ornitologická poradňa
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky