KURZY POZNÁVANIA VTÁCTVA - ORNITOLÓG RADÍ

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

KURZY POZNÁVANIA VTÁCTVA

Kto by netúžil poznať vtáky po hlase či po perí? Ak aj vo vás ašpiruje nádejný ornitológ, či je to len vaše hobby alebo vtáčiky jednoducho milujete, máte možnosť zúčastniť sa kurzu poznávania vtáctva. Áno, aj na Slovensku už niečo takéto existuje, dobiehame západné štandardy, vzdelávame verejnosť. Na takom bežnom verejnom kurze sa dozviete aj veľa zaujímavostí o vtáčom živote, prečo vtáky spievajú, aké rôzne typy hlasov dokážu zo seba vylúdiť a podľa čoho ktorý druh spoznať.

Verejný kurz, ktorý organizuje Ornitologická poradňa, je bezplatný, je to v podstate komentovaná prechádzka v lesnom alebo riečnom prostredí či v parku. Najčastejšie sa tieto kurzy konajú v Trenčíne (v Lesoparku Brezina a Trenčianskom luhu) alebo v Piešťanoch (v Mestskom parku). Kurz trvá obvykle 1,5 až 2 hodiny a je rozdelený na dve časti. Začíname teóriou, kde sa naučíte rozlišovať najbežnejšie hlasy prostredia, v ktorom sa budeme pohybovať. Nasleduje exkurzia v tomto prostredí so zastávkami na pozorovanie a počúvanie. Dopomáhame si provokovaním nahrávkami hlasových prejavov. Samčekovia v období toku na tieto nahrávky obvykle odpovedajú a prídu sa ukázať bližšie.
   
Prečo sú kurzy bezplatné? Dobrá otázka. Environmentálne vzdelávanie verejnosti považujeme za dôležité, až natoľko, že sa z toho stala naša voľnočasová aktivita, za ktorú si nenecháme platiť. Ľudia o prírode vedia čoraz menej, vzďaľujú sa od nej, málo jej rozumejú a tak ju ani nepodporujú a nechránia. Toto sa musí zmeniť. Kurzy poznávania vtáctva robíme s dobrým úmyslom, odmenou nám je pozitívna spätná väzba, odnesené poznatky, láska k vtáctvu a účasť na ďalších akciách. Ak nás chce niekto predsa len potešiť či finančne podporiť, sú na to aj iné možnosti. Môže si napríklad zakúpiť búdku, kŕmidlo, krmivo či nálepky proti nárazom vtákov do skla v našom e-shope, www.prevtaky.sk. Je tu dokonca ešte jedna špeciálna možnosť, absolvovať súkromný kurz poznávania vtáctva, ktorý vieme záujemcovi ušiť na mieru. Ten je už spoplatnený. Môžete ho niekomu darovať aj ako zážitkový darček, môžete ho absolvovať v skupine či jednotlivo, tešiť sa budeme každému záujmu.

Radovan Jambor
Ornitologická poradňa
 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky