Prikrmovanie vodného vtáctva je na mnohých miestach na Slovensku hotovým národným športom. Klamlivá ilúzia pomoci a kontaktná „zoo“ priamo v prírode. Tašky plné pečiva, ktoré majú pritiahnuť očarujúce operence bližšie k deťom. Na prvý pohľad to pôsobí užitočne či neškodne, odmenou je úsmev na detskej tváričke. Realita však má aj svoju odvrátenú stránku, ktorú málokto pozná. Pečivo podávané vo veľkom vtákom škodí.
Pečivo samo o sebe nie je nič jedovaté a kúsky občasne podané v zimnom období kačice, čajky a labute naozaj ocenia. Treba si však uvedomiť, že pečivo neposkytuje nič z prirodzenej potravy zúbkozobcov (kačíc, labutí) ani bahniakov (čajok). Je to len zhutnená múka s tukmi bez adekvátnej nutričnej hodnoty, žiadne vodné rastliny, hmyz či ryby, bez vitamínov, vlákniny či minerálov. Vtáky skonzumujú ohromné množstvá rožkov, no neprináša im to žiadnu poriadnu výživu. Je to len taký „blaf“ pre tráviaci systém.
Výsledkom dlhodobej konzumácie pečiva vtákmi je malnutrícia, teda podvýživa, a oslabený imunitný systém. Kritické obdobie pre prikrmovanie takýmto pečivom je hniezdna sezóna. Mláďatká labutí a kačíc majú v dôsledku pravidelnej konzumácie pečiva vývinové poruchy. Z nich najviditeľnejšie sú tzv. anjelské krídla. Sú to malé, nedorastené krídelka, ktoré ich navždy uväznia k plavbe po hladine, už nevzlietnu.
Zúbkozobce majú na okrajoch svojich zobákov zúbky, ktorým dokážu vyciedzať z vody rastlinný planktón. Zobákmi úspešne šklbú vodné rastliny rastúce na dne i na brehu. Výnimočne ulovia rybku či hmyz.
Ak chcete prikrmovať vodné vtáctvo aj naďalej, a touto milou aktivitou im neublížiť, ponúknite im prirodzenejšiu stravu. Ideálne strukoviny, nasekaný šalát, kukuričné peletky, ovsené vločky atď. Pripravené potravné zmesi špeciálne určené pre vodné vtáctvo sa dajú dokonca zakúpiť v špecializovaných e-shopoch.
Radovan Jambor
Projekt o informovaní verejnosti ohľadom zimného prikrmovania vznikol vďaka spolupráci Ornitologickej poradne a Zelenej hliadky Trenčín.