Lepidlá sa používajú, žiaľ, legálne najmä v záhradách, kde sa využívajú na hubenie neželaných „škodcov“. Využívajú sa aj pri deratizácii, kedy sa na lepovú plochu alebo pásku prichytí labkami hlodavec. Umiera pritom dlhou a trýznivou smrťou, na vyhladovanie a dehydratáciu. Či už sú lepy cielené na hmyz alebo hlodavce, často sa na nich zachytávajú aj vtáky.
Vtáčie telo je ľahké, umožňuje mu to lietať. Dlhé kosti majú vtáky duté, v tele sa nachádzajú plynné vaky a ľahká je aj pokrývka tela, perie. Práve perím sa najčastejšie zachytia na lepové pásky umiestnené na stromoch alebo na zemi. V absolútnej väčšine prípadov sa vták sám neodlepí. Ak sa aj odlepí, veľmi výrazne si poškodí perie.
Vták bez peria – alebo s polepeným perím – nedokáže lietať, loviť, uhynie s oneskorením, pričom sa riadne vytrápi. Lepu sa nedokáže sám zbaviť. Dá sa mu však pomôcť. Samozrejme, vždy treba kontaktovať ŠOP SR alebo ornitológov. Ak sa ale neviete pomoci z akýchkoľvek dôvodov – a v potrebnom čase – dožiadať, pomôžte mu aspoň do nevyhnutnej miery. To znamená, že lepu dokážete vtáka zbaviť. Je však potrebné dodržať pomerne prácny postup.
Pripravte si kuchynský olej (je
jedno či repkový alebo slnečnicový), jar alebo iný, nie príliš agresívny
saponát, ideálne klasické mydlo, hubku a suché papierové utierky či uterák.
Pomôcť môže aj fén. Zasiahnuté perie musí prejsť striedavo olejovým a saponátovým
(mydlovým) kúpeľom. Pozor na hlavu a dýchací otvor, použite hubku, aby ste
všetko cielili len na zasiahnuté polepené miesta (inde olej nedávajte, odstraňuje
sa dosť ťažko). Všetko nanášajte jemne a opatrne, príliš drsné ťahy
vtákovi vytrhnú perie! Olej lepidlá rozpúšťa, samotný olej z peria odstránite
saponátom (mydlom, jarou).
Vtáka vypustíte naspäť na miesto nálezu len ak je dokonalé suchý, zbavený lepidla aj oleja. A pozor, iba za podmienky, že na lepidle nevisel príliš dlho. Vtedy potrebuje nevyhnutne pomoc záchrannej stanice (sonda s výživou, možno aj lieky a pod.). Nikdy vtáka nekŕmte alebo nenapájajte svojpomocne. Hlavne s tou vodou to vždy končí tragicky, bez skúseností vtáka utopíte.
Na záver len dodáme, že lepidlá sú v podstate neselektívnou metódou hubenia, nijakým spôsobom nevylučujú, aby sa na nich zachytili aj zákonom chránené živočíchy a tak by malo byť ich použitie zakázané.
Radovan Jambor
Ornitologická poradňa