HOLUBY NA BALKÓNE - ORNITOLÓG RADÍ

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

HOLUBY NA BALKÓNE

 
V jarnom aj letnom období je jednou z najčastejších otázok adresovaných Ornitologickej poradni, ako sa zbaviť holubov na balkóne. Na jednej strane nás to mrzí, že sa vzťahy k holubom stále nesú v nepriateľskom duchu. Ľudia sa boja nákaz, vadia im hluční vtáčí susedia, štítia sa exkrementov. Na strane druhej, za pozitívny pokrok považujeme aj to, že sa aspoň pýtajú.
 
V minulosti sa takéto prípady vždy riešili surovým vyhodením hniezd, častokrát aj mláďat. Aj dnes tieto prípady zaznamenávame, exkomunikované holubie ratolesti nachádzame v krabiciach vedľa kontajnerov, v nich alebo pod balkónmi. Ľudia sú už však trošku uvedomelejší a nie je toho veľa. Tí trpezliví vedia, že je to len dočasný „problém“. Mláďatá odrastú a rodinka odletí.
 
Samotným mýtom, ktorým ľudia v spojitosti s holubmi veria, sme venovali samostatný článok. Už len zhrnieme, že netreba sa obávať ani nákaz, obzvlášť nie vonku na balkóne, ani ploštíc. Holubie hniezda sú tak chatrné stavby (často tri prekrížené konáriky), že by ste tu sotva našli „hniezdisko“ akéhokoľvek druhu ploštice. Týka sa to skôr povál, kde sú veľké, opakovane využívané hniezda a aj tu hrozia len ploštice vtáčie, ktoré ľudí neštípu. Z balkónového hniezda vám jednoducho žiadne riziko nehrozí.
 
Ak ste alergik, veľa iných možností ako hniezdenie prečkať bezkontaktne, nie je, až na jednu výnimku. Čakanie je otázkou zhruba dvoch mesiacov. Necelé tri týždne zahrievajú znášku. Vyhodenie hniezda s vajcami možno – v istom zmysle – považovať za relatívne humánne riešenie. Embryo sa vyvíja pomaly, ak holuby fakt nechcete, skúste hniezdo zlikvidovať čo najskôr. Vtákom tak ušetríte čas aj energiu a dostanú šancu zahniezdiť niekde inde, kde to trebárs vadiť nebude.

Lenže pozor, nie je holub ako holub. Stále častejšie hniezdia na balkónoch aj zákonom chránené holuby hrivnáky. Mláďatá sú viac do žlta, dospelý holub je robustný s bielou škvrnou na krku a páskou cez krídla.
 
Pozor, ak im vyhodíte hniezdo s vajcami, budú sa pokúšať o náhradnú znášku a hniezdo sa pokúsia postaviť znova. Treba im ho od začiatku a pravidelne rozoberať. Záujem holubov o váš balkón prekazíte iba niekoľkými fintami. V prvom rade treba balkón mierne preorganizovať, dočasne si schovajte všetky kvetináče, skrinky, všetky miesta, kde by mohli holuby nerušenie hniezdiť. Alebo ich len preložte. Zmeny ich zmätú a o hniezdenie u vás prestanú javiť záujem. V druhom rade, zataraste vstup na balkón. Znie to megalomansky, ale je to najefektívnejšie riešenie, ako ich odradiť. Môžete použiť pletivo, dočasne sieť – ako trvalé riešenie nie sú siete vhodné. Na odstrašenie však postačia často len krabice, plechy, handry, deky, vyrobte si strašiaka. Čokoľvek je lepšie ako naivné dúfanie, že odídu. 
 
Klasické plašiče na hniezdiace holuby veľmi nefungujú. Puto k hniezdu je mimoriadne silné a čím budú dlhšie hniezdiť, tým bude silnejšie. Ultrazvukové plašičky či atrapy havranov tu budete umiestňovať úplne zbytočne.
 
Ak sa vám hniezdenie, žiaľ, prehupne už do starostlivosti o mláďatá, potom odporúčame jednoznačne vydržať už dokonca. Je to otázka jedného, maximálne dvoch mesiacov, ak rátame aj prvé rozlety. Chvíľku budú totižto pobehovať po balkóne a nacvičovať let. Opatrenia proti opakovanému hniezdeniu aplikujte až vtedy, keď definitívne opustia váš balkón.

Radovan Jambor
Ornitologická poradňa
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky